X Gdyńskie Warsztaty dla Osób Niepełnosprawnych z Psami Asystującymi odbędą się w dniach od 7-14 października 2018 r. w Gdyni.
(więcej aktualności)


Podaruj nam swój 1%


CEL FUNDACJI

W 2001 r. został wyszkolony pierwszy w Polsce pies asystujący przygotowany do pomocy osobie niepełnosprawnej ruchowo. Był to projekt „GAJA”, a jego pomysłodawcami i realizatorami byli późniejsi założyciele Fundacji DOGIQ (dogik). Dzięki wysiłkom 20 osobowej grupy z całej Polski, skupionej wokół idei zwiększania możliwości realizacji własnych marzeń przez osoby niepełnosprawne, udało się przetrzeć szlak i pokazać, że Ci którzy pragną psiego asystenta – mogą go mieć. Innowacyjny charakter przedsięwzięcia wzbudził tak duże zainteresowanie społeczne, że autorzy projektu zostali zaproszeni do udziału w międzynarodowym Programie Leonardo da Vinci. W konsekwencji 2-letniego projektu powstała w 2004 r. Fundacja DOGIQ, a jej Zarząd podjął decyzję o przyjęciu podstawowego celu statutowego, jakim jest przygotowanie psów asystujących, które poprzez swoje specjalne wyszkolenie zwiększają niezależność i samodzielność osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Od momentu powstania, Fundacja corocznie przekazuje kolejne psy osobom, które aplikują o przyznanie psiego pomocnika. Kadra Fundacji to kilkanaście osób, które czuwają, by każdy moment długiego procesu kształcenia psa asystującego był należycie wypełniony. Na finalny sukces składa się bowiem szereg etapów począwszy od hodowli, starannej selekcji szczeniąt, wychowania w rodzinie zastępczej, szkolenia zaawansowanego, kursu adaptacyjnego z przyszłym opiekunem, przekazania i wreszcie – rozpoczęcia wspólnego życia.

Pierwszy w Polsce pies asystujący osobie poruszającej się na wózku – labradorka Gaja.<< powrót do strony głównej

Vectra - dajemy więcej Husse, karma dla psów, karma dla kotówŚląskie Centrum Kynologiczne Gdynia moje miastoLIONS CLUB GDYNIA Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w KatowicachMPL Technology Katowice Sp. z o.o.

Przyjaciółmi Fundacji DOGIQ są  osoby, organizacje i firmy, które popierają ... (więcej)

Wolontariat to niezwykła przygoda
ale i ogromna odpowiedzialność.
Przygodą jest poznawanie nowych,
niezwykłych ... (więcej)